در حال بارگذاری

کفش های مناسب برای فصل زمستان چیست؟

مد مدام در حال تغییر است و اگر مد امسال چکمه را خریداری کنید ممکن است سال بعد، چکمه تان از مد بیفتد و چکمه دیگری مد شود. چکمه معمولا به شکل ساق کوتاه، متوسط و ساق بلند تا روی ران در بازار موجود است. 
اگر می خواهید چکمه تان را با جین تنگ و پالتوی کوتاه یا پیراهن روی زانو بپوشید، می توانید چکمه متوسط پاشنه دار یا بدون پاشنه انتخاب کنید. اگر قصدتان استفاده آن برای مجلس مهمانی است و می خواهید آن را با پیراهنی مجلسی بپوشید، می توانید چکمه متوسط یا بلند و البته ظریف و پاشنه دار با نوک تیز انتخاب کنید. برخی چکمه ها مجلسی هستند و در کنار آنها سگک یا تور یا دکمه ها و زیپ های دکوری وجود دارد. اگر لباس شما ساده است، می توانید از این نوع چکمه ها را بپوشید. اگر چکمه را برای استفاده روزمره می خواهید، بهتر است انواع تخت یا پاشنه کوتاهش را انتخاب کنید که سرپنجه صاف یا گرد داشته باشد تا در آن راحت باشید و در ضمن برای راه رفتن در برف یا سطح لیز هم مناسب باشد. اینکه چکمه را روی شلوار جین بپوشید یا زیر آن، به سلیقه خودتان بستگی دارد. اگر چکمه ساق کوتاه دارید، بهتر است شلوار جین را روی آن بکشید اما اگر چکمه ساق متوسط یا ساق بلند انتخاب کردید، می توانید آن را روی جین بپوشید تا شیک تر به نظر برسد.

چه رنگی؟ 

لازم نیست که چکمه حتما مشکی باشد. رنگ های بسیاری در بازار موجود است که شما می توانید از بین آنها انتخاب کنید. البته رنگ های خنثی مانند مشکی، خاکستری یا قهوه ای رنگ های بهتری هستند و با هر رنگ لباسی، ست می شوند. انتخاب رنگ های زننده تری مانند قرمز یا سبز غازی گرچه زیباست اما توجه را به سمت پاهای شما جلب می کند و شاید برای هر مکان و محفلی مناسب نباشد.

 چه جنسی؟ 

چکمه از جنس نوبوک، گرم و لوکس است. چرم نیز جنس مناسبی برای چکمه محسوب می شود و به راحتی می توان آن را رو یا زیر جین پا کرد. اما مراقب باشید چکمه جنس ورنی نخرید چون خیلی زود کفش شما رنگ می بازد و کهنه به نظر می رسد. در ضمن چکمه از جنس ورنی مخصوصا با پاشنه بلند کمی زننده است ولی ورنی بدون پاشنه با ساق کوتاه را می توان برای مجالس میهمانی انتخاب کرد. 

چه قیمتی؟

چکمه در مقایسه با سایر انواع کفش ، کمی گران تر است. سعی نکنید به خیال اینکه قرار است آن را فقط برای ۳ ماه پا کنید، جنسی ارزان تهیه کنید. چکمه ای باکیفیت از جنس خوب با طرحی شیک، ترجیحا به رنگ خنثی و اندازه متوسط بخرید تا بتوانید برای چند سال از آن استفاده کنید.

چه سنی؟ 

وقتی می خواهید برای بچه ها چکمه بخرید، باید چند مورد را در نظر بگیرید: اول اینکه، چکمه ای که می خرید از جنس چرم باشد. چرم طبیعی باعث می شود پا نفس بکشد و از آنجا که مانع از عرق کردن می شود، پوست پا دچار ناراحتی های پوستی نخواهد شد. دوم اینکه، چکمه کودکان باید نرم و انعطاف پذیر باشد و حداکثر یک سانتی متر پاشنه داشته باشد. شست پا باید کاملا در آن راحت باشد. ضمنا کفش را باید دقیقا اندازه پای کودک انتخاب کنید. موقع خرید، یک جفت جوراب زمستانی از جنس کتان به پای فرزندتان کنید تا کفش را با آن امتحان کند. موقعی که بند یا زیپ چکمه را کشیدید، اگر بتوانید انگشت تان را از پشت وارد چکمه کنید، یعنی کفش اندازه پای کودک است.
 

نکته های ریزیکه باید در هنگام خرید چکمه و مراقبت از آن مورد توجه قرار داد را به خاطر بسپارید
وقتی هوا سرد می‌شود، نوع پوشش افراد تغییر می‌کند. کفش‌ها نیز به عنوان پاپوش از این امر مستثنا نیستند. در واقع با سرد شدن هوا، نقش محافظتی کفش از پا در مقابل سرما و بارندگی‌های فصلی پررنگ‌تر شده و همه ترجیح می‌دهند از نوع پوشیده‌تر آن ـ یعنی پوتین یا چکمه ـ استفاده کنند. در نتیجه، این روزها بازار خرید این قبیل کفش‌ها بسیار داغ است. اگر شما هم قصد خرید دارید، پیش از آن، نیم نگاهی به نکات زیر بیندازید. علاوه بر این، توجه به پیشنهادهای زیر برای نگهداری و مراقبت‌های پس از خرید نیز خالی از لطف نخواهد بود:
پاپوشی بزرگ‌تر از پاهیتان بخرید؛

هنگام خرید چکمه، رعایت ۲ نکته مهم ضروری است

1.  برای خرید چکمه نیز مانند کفش‌های معمولی بهتر است صبح هنگام را انتخاب نکنید؛ زیرا معمولا پاهای اغلب افراد بعد از استراحت طولانی‌مدت شبانه، کمی کوچک‌تر از اندازه واقعی آن شده و در صورتی که شما برای خرید کفش، صبح راهی بازار شوید، احتمال این وجود دارد که کفش خریداری شده چند ساعت بعد، برای پاهایتان تنگ شده و حتی تحمل آن نیز غیرممکن شود. این مشکل در مورد افرادی که به دلیل مختلف با مشکل ورم پا مواجه هستند، جدی‌تر است.
2.  اگر می‌خواهید پوتین یا چکمه‌ی اسپرت و غیررسمی بخرید، آن را نیم یا حتی یک شماره بزرگ‌تر از پاهیتان خریداری کنید؛ زیرا با توجه به این اصل که هر چه پاها گرم‌تر باشند، بدن ما نیز احساس گرمی بیشتری خواهد کرد، اغلب ما در فصول سرد سال از جوراب‌های ضخیم و حوله‌ی استفاده می‌کنیم. در نتیجه همین ضخامت، سبب بزرگ‌تر شدن حجم پاها شده و برای راحتی بیشتر نیاز به کفش کمی بزرگ‌تر از پاها خواهیم داشت.

شوره‌زدیی از کفش‌های چرم و جیر

هرگز کفش‌های خیس شده در اثر باران و برف را برای خشک کردن در مقابل بخاری یا شومینه یا در مجاورت با رادیاتور قرار ندهید؛ زیرا با این کار روی آنها سفیدک یا شوره‌ ایجاد می‌شود و ظاهر کفش را نازیبا می‌کند. بنابراین بهترین کار، انجام روش قبلی یعنی استفاده از روزنامه‌های باطله و خشک کردن کفش در زمان طولانی‌تر است.
حالا اگر با تمام این اقدامات لکه شوره روی کفش‌های شما ظاهر شده، محلولی به نسبت مساوی از آب و سرکه آماده کنید و آن را با برس یا پارچه‌ی آغشته به آن بر سطح سفیدک‌زده بمالید. سپس با پارچه یا پنبه‌ی مرطوب، به اصطلاح آبکشی کنید. در پایان هم اگر کفشتان از جنس چرم باشد، آن را واکس بزنید یا اینکه با وازلین روی آن را چرب کرده و برق بیندازید تا چرم خشک نشود.

کفش‌هیتان را با روزنامه‌ قالب بزنید

اگر کفش‌هایتان در مجاورت با باران و برف خیس شده و فرم آن تغییر کرده، پس از اینکه به خانه آمدید، داخل آن را با مقداری روزنامه باطله مچاله شده پر کنید. به این ترتیب، روزنامه هم رطوبت داخل کفش را به خود جذب می‌کند و هم مانند قالبی قابل انعطاف عمل خواهد کرد.

قالبی برای ساق چکمه‌ها آماده کنید: 

با توجه به اینکه ساق بلند چکمه‌ها بعد از بیرون آمدن از پا، به یکی از طرفین خمیده شده و احتمال ترک خوردن از آن ناحیه وجود دارد، بهترین کار، قرار دادن چند عدد لوله مقوایی یا حتی لوله پلیکای باریک داخل ساق کفش است. لوله پلیکاها را باید به صورت آماده خریداری کنید و بعد به اندازه لازم ببرید ولی برای تهیه لوله‌های مقوایی، به پارچه‌فروشی‌ها مراجعه کرده و چند لوله مقوایی مخصوص پارچه را از فروشنده درخواست کنید. لوله مقوایی را با توجه به ارتفاع ساق چکمه با کاتر برایده و به صورت ایستاده داخل چکمه قرار دهید.

چکمه‌تان را لاک بزنید

به طور قطع دیده‌ اید که در بعضی مدل کفش‌ها و چکمه‌ها برای ایجاد نمای زیباتر، دور تا دور کفش یا روی آن را با نخ سفید یا شیری رنگ مخصوص کفاشی می‌دوزند ولی این زیبایی بسیار کم‌دوام است چون فقط پس از چند بار پوشیدن کفش و مجاورت با گل و لی، بارندگی‌های پاییزی و زمستانی و آلودگی هوا، نخ دوخت آن کثیف شده و کفش، دیگر نمای اولیه خود را نخواهد داشت. بنابراین پیش از تغییر رنگ، از همان ابتدا، روی دوخت را با چند لیه لاک بی‌رنگ ناخن بپوشانید. از این پس، دیگر نگران کثیف شدن و تغییر رنگ نخ کفش نباشید.

چاره‌ی برای کفش‌های لیز بیابید

به هنگام خرید چکمه یا هر کفش دیگری برای فصول سرد سال، به فکر روزهای بارانی و برفی و لیز خوردن‌های احتمالی نیز باشید. بنابراین کفشی بخرید که کف آن عاج‌دار بوده یا شیارهای عمیق داشته باشد و در صورتی که کف پوتین قدیمی‌تان فاقد چنین مشخصاتی است، لازم نیست در فکر خرید چکمه‌ی نو باشید. برای این منظور راهکارهای دیگری نیز وجود دارد.
پاشنه و قسمتی از ته کفش را ـ هر چند که هنوز نو بوده و ساییده نشده است ـ دو تکه کفی شیاردار بچسبانید.
تماس با سطح آسفالت کوچه و خیابان زبر شده و از خاصیت لیز بودن آن کم می‌شود. شما می‌توانید این کار را از همان ابتدا انجام دهید. به این معنا که سمباده زبری بردارید و ته کفش را چند بار سمباده بکشید تا کمی زبر شود. به این ترتیب، مانند قبل لیز نخواهد بود.

 

([[$parent.lstComments.length]]) نظر

[[item.name]]
[[item.created_at|pDate]]

[[answer.name]]
[[answer.created_at|pDate]]

ثبت نظر