در حال بارگذاری

عرق کردن پا و راهکارهای پیشگیری

همه ما داستان ها و لطیفه های زیادی در مورد بوی بد پا و عرق پا شنیده ایم. برخی نیز ممکن است اصلاً به این موضوع با این دید نگاه نکنند و در واقع این موضوعی باشد که موجب اذیت و آزارشان شود. ممکن است خود شما گرفتار این مشکل باشید هر چند که بهداشت پای خود را رعایت کنید. اگر پای شما خیلی عرق می کند، با استفاده از راه حل های درمانی می توانید این مشکل را که موجب آسیب دیدن روابط اجتماعی و سلامت پای شما شده است، حل کنید. در علم پزشکی به این نوع بیماری hyperhidrosis (تعریق کف پا) می گویند.

 

برخی از افراد مبتلا به این بیماری به خاطر ترس از مسخره شدن از جامعه دوری می کنند؛ هر چند اکنون درمان هایی برای این نوع بیماری وجود دارد. می توان این بیماری را با استفاده از برخی درمان های خانگی نیز درمان کرد که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

حفظ بهداشت پا

وقتی پا عرق می کند، باکتری ها رشد می کنند و همین مسئله موجب به وجود آمدن بوی نامطبوع می شود. شما می توانید با رعایت رژیم بهداشتی از بروز چنین شرایطی دوری کنید. برای مثال، پای خود را 32 مرتبه در روز با آب خنک بشویید تا میزان عرق کاهش یابد. در هنگام شستشوی پا از صابون های دارویی مؤثر استفاده کنید. پای خود را کاملاً خشک کنید، به خصوص لابه لای انگشتان تان را، چرا که رطوبت شرایط را برای رشد دوباره باکتری ها فراهم می کند. از شستن بیش از اندازه پا نیز خودداری کنید زیرا موجب از بین رفتن چربی های طبیعی پوست و خشکی پوست می شود و ممکن است موجب ایجاد ترک در پا شود.

به پای خود پودر تالک، جوش شیرین و یا برخی پودرهای دارویی برای جلوگیری از رشد میکروب ها بمالید.

 

کفش های راحتی بپوشید

پوشیدن کفش های راحت و مناسب یکی از مهمترین گزینه ها برای حفاظت از پا و بهداشت پا است. به خصوص در فصل تابستان از کفش های تابستانه استفاده کنید، کفش تابستانه به دلیل روزنه های بازی که دارد باعث رد شدن هوا می شود پای شما کمتر عرق می کند. از یک نوع کفش در چندین روز متوالی استفاده نکنید و قبل از استفاده دوباره از کفش از خشک شدن آن ها اطمینان حاصل کنید. کفش هایتان را در فضای باز قرار دهید تا بوی نامطبوع آن ها از بین برود.

جوراب های آزاد بپوشید و حداقل هر دو زوز یک بار جوراب های خود را عوض کنید. کف پوش هایی برای جلوگیری از بوی نامطبوع پا طراحی شده است که با جذب رطوبت میزان تولید باکتری را به حداقل می رساند.

از یک رژیم بهداشتی سالم پیروی کنید.

از مصرف غذاهایی که بوی بسیار تند دارند مانند سیر، موسیر، فلفل و پیاز خودداری کنید. استرس در تشدید عرق نقش زیادی بازی می کند. سعی کنید از کفش های مناسب به خصوص تابستانه در فصل گرم تابستان استفاده کنید. گرمای هوا موجب تشدید این بیماری می شود، از این رو پیشنهاد می شود همواره دمای بدن خود را پایین نگه دارید.

به پای خود اجازه تنفس بدهید. برای این کار بهتر است کمتر از چوراب و کفش استفاده کنید. پوشیدن صندل و کفش های تابستانه جلو باز نیز بسار کمک کننده است. کفش های چرم از دیگر انواع کفش بهترند. از جوراب هایی استفاده کنید که آب را به خود جذب می کنند، مانند پشم. هرگز از جوراب هایی با الیاف نایلونی استفاده نکنید.

ریشه این بیماری  در اکثر افرادی که از آن رنج می برند، ارثی است. حتماً برای تشخیص این بیماری به دکتر مراجعه کنید چون خود درمانی ممکن است بسیار خطرناک باشد. در کنار درمان های پزشکی، رعایت نکات گفته شده در بالا نیز می تواند به شما کمک کند.

با خرید از سایت اوسا کفاش و دیدن مدلهای جدید و به روز صندل ها و کفش های تابستانه به بهداشت پای خود اهمیت داده و از عرق کردن پا در این فصل گرم جلوگیری کنید.

([[$parent.lstComments.length]]) نظر

[[item.name]]
[[item.created_at|pDate]]

[[answer.name]]
[[answer.created_at|pDate]]

ثبت نظر