در حال بارگذاری

کاربرد چرم در صنعت کیف کفش و کمربند

چرم چیست ؟

چرم به جنسی گفته می شود که از پوست جانوران به وسیله دباغی کردن به دست می آید . با دباغی می توان پوست جانوران را به یک ماده طبیعی که پایدار و غیر قابل فساد و ایمن می باشد، تبدیل کرد که انعطاف پذیری نیز داشته باشد و از آن در ساخت کیف و کفش و لباس ها و ... استفاده کرد .

 

کاربرد های چرم

چرم ها کاربردهای زیادی دارند که اغلب انسان ها از آن ها در زندگی روزمره استفاده می کنند. برای نمونه از کاربردهای آنها میتوان به پوشاکی از قبیل شلوار ،کراوات ، دستکش و کت و کاپشن و کفش و کیف و اشاره کرد .

 

انواع چرم

چرم ها به سه دسته چرم سبک و چرم نیمه سنگین و چرم سنگین تقسیم می شوند که کاربردهای متفاوتی دارند.

 

چرم طبیعی سبک

این نوع از چرم ها نازک و ظریف میباشند و از پوست بز و گاو بدست می آیند. پوست این حیوانات طی فرایند رنگرزی با روغن تراشیده می شود. از این نوع چرم ها در تولید لباس و کاپشن استفاده میکنند و از نوع نازکتر و ظریفتر آن نیز میتوان به عنوان آستر کفش استفاده نمود .

 

چرم سنگین

چرم های سنگین بسیار مقاوم می باشند و از چرم های دیگر زیباتر می باشند . از چرم های سنگین در تهیه کفش ها و زیره و رویه آن ها استفاده می شود و از پوست گاو و شتر بدست میآیند.

 

چرم نیمه سنگین

چرم نیمه سنگین یا کم یاب میباشند یا نایاب و برای همین علت بسیارگران هستند زیرا از پوست حیواناتی همچون کروکودیل یا شتر مرغ گرفته می شوند که به سختی پیدا می شود از این رو از آنها در تهیه و ساخت محصولات گران قیمت تزیینی و لوکس استفاده می شود.

 
 

 

مراحل مختلف ساخت چرم برای استفاده در صنعت کفش

1) تمیز سازی پوست : در این مرحله اضافات پوست از قبیل پشم و چربی ها را جدا کرده و جمع میکنند و پوست را در آب خیس میکنند تا به مدت 3 الی 6 روز در آب بماند و خیس شود .

2) خشک کردن : در این مرحله پوست را به وسیله آفتاب و نمک خشک میکنند .

3) پاک سازی لک ها از روی پوست : در این مرحله لش ها و ضایعات پوست خشک شده را با استفاده از ماشینهای مخصوص که ماشین لش زدایی نامیده می شود می گیرند .

4) پا کسازی موها و آهک زنی : بعد از پاک سازی لشها ، موها و پشمها را از پوست جدا میکنند و برای این کار پوست درون آهک قرار داده می شود زیرا که آهک باعث نرم شدن و راحت جدا شدن آن ها می شود .

5) دباغی کردن : در مرحله دباغی کردن، پوست را در داخل محلولی از نمک قرار می دهند که نمک موجب تورم پوست می شود و در آخر پوست صاف می شود.

6) برش دادن چرم : در این مرحله چرم با استفاده از ماشین آلات مخصوص برش داده می شود.

7) رنگ آمیزی و ساخت : در این مرحله با استفاده از رنگ های مخصوص چرم را رنگ کرده و به محل تولید کفش ارسال میشود تا مابقی کارها انجام شود.

 

 

 

کاربرد چرم در صنعت کفش

کفشهای چرمی مناسب ترین نوع چرمها میباشند و دارای دوام زیادی هستند و مراقبت و نگهداری از آنها برای جلوگیری از چین و چروک شدن الزامی و مهم است. در تولید کفش ایمنی نیز از چرم استفاده می شود.

نوع دباغی در کفشهای زمستانی با تابستانی متفاوت میباشد و در کفش های تابستانی برای این که کفش تنفس بیشتری کند از پوشش رنگ کمتری استفاده می شود که باعث زیبایی کفش می شود و بر عکس در زمستان از پوشش رنگ بیشتری استفاده می شود تا از نفوذ آب و لکه دار شدن کفش جلوگیری کند . برای این که کفش چرمی که انتخاب می کنیم مناسب باشد و از قارچ ها و کپک ها به دور باشد باید آستر درونی آن از چرم 100 درصد طبیعی باشد و در این صورت پاها هم بو نمیگیرند. چرم طبیعی به دلیل خصوصیاتی که دارد در تابستان پاها را خنک نگه میدارد و در زمستان گرم میکند.

 

([[$parent.lstComments.length]]) نظر

[[item.name]]
[[item.created_at|pDate]]

[[answer.name]]
[[answer.created_at|pDate]]

ثبت نظر